Raziskovalno delo

 

 

 

Kokristal fenazina in kloranilne kisline 1:1 sodi v novo generacijo organskih feroelektrikov, v katerih so nepolarne molekule povezane z močnimi vodikovimi vezmi. Dielektričnst kokristala fenazina in kloranilne kisline 1:1 je pri sobni temperaturi večja od 100, v okolici faznega prehoda v feroelektrično fazo pa doseže vrednost od 2000 do 3000, kar je mnogo več, kot v ostalih znanih organskih feroelektrikih. Koercitivna električna poljska jakost je za dva do tri rede velikosti nižja, kot v tipičnih feroelektričnih organskih polimerih. Nizka koercitivna električna poljska jakost je pomembna s stališča uporabe feroelektričnih materialov v spominskih elementih.

Meritve temperaturne odvisnosti kvadrupolnih resonančnih frekvenc 14N, ki smo jih opravili v laboratoriju za dvojno resonanco na Institutu »Jožef Stefan«, so pokazale, da je nastanek električnih dipolov in z njim povezana feroelektričnost posledica  premika vodikov v vodikovih vezeh O-H...N. Ugotovili smo še, da je dodatni fazni prehod, ki nastopi pri nizki temperaturi, posledica preskoka vodika s kisika na dušik: O-H...N → O...H-N.

( T Asaji, J Seliger, V Žagar, M Sekiguchi, J Watanabe, K Gotoh, H Ishida, S Vrtnik, J Dolinšek, Phase transition and temperature dependent electronic state of an organic ferroelectric, phenazine-chloranilic acid (1:1), J. Phys. Condens. Matter 19, 226203 (2007))

 

Svoje raziskovalno delo in z njim povezana objavljena dela lahko v grobem razdelim na naslednja večja poglavja:

- metode jedrske magnetne, jedrske kvadrupolne in dvojne

  resonance

- jedrska kvadrupolna resonanca 14N

- jedrska kvadrupolna resonanca 17O

- fazni prehodi v trdnem in feroelektriki

- tekoči kristali

- inkomenzurabilne snovi

- plastne strukture

- eksplozivi

- fotokromne in termokromne snovi

- farmacevtske substance